Деца пораснали в емоционално незряла семейна среда..

Пораснали деца в семейства, в емоционална незряла среда.. За съжаление децата не могат да избират родителите си. За нещастие мнозина израстват, понасяйки трудностите и отговорностите на живота.., сблъсквайки се с факта, че имат емоционални незрели родители, които ги пренебрегват..

Ако сте израснали с емоционално незрял и егоцентричен родител, вероятно във вас са се натрупали гняв и самота.. и имате усещането, че сте изоставени и предадени.. Може би в детството, чувствата са ви били игнорирани, а отговорностите, които сте поемали не са били в синхрон с годините ви. Тези родители изглеждат и се държат напълно нормално за тяхното разбиране.., традиционно, грижовно до материалната придобивка до свързаност единствено с външния свят. Полагат грижа за децата си на физическо ниво, да са здрави, осигуряват им храна и сигурен подслон, като смятат, че това е достатъчно.. Никой от тях не смятат, че не прави достатъчно за децата си.., напротив те обичат своите наследници и се грижат по най добрия начин за тях.., по тяхното разбиране.. Отсъствието на емоционална връзка остава обаче голяма празнота, от която се губи чувството за сигурност вкъщи.

Децата на емоционални незрели родители, често се превръщат в самотни възрастни и развиват страх от емоционална близост и ще ги преследва усещането за изолираност. Емоционалната близост означава да има с кого да си кажем всичко.., да споделят чувствата си, независимо за какво става дума, да се усещат напълно сигурни и спокойни, когато са себе си, когато се доверяват, разкриват с думи.., с жестове, с мълчание. Да не се страхуват, за реакцията на човека, да не очакват, да не ги съдят..

Връзката на децата с Емоционално незрели родители се сформира тази неблагоприятна емоционална среда., която води до емоционална самота. Емоционалната самота или липса на емоционална свързаност с тяхните създатели води до болезнено преживявания с огромни последствия, много по тежки и сериозни отколкото физическо нараняване.., но просто никой от родителите и не само и близките не го забелязват. Можем да го отбележим като чувство на огромна празнота или за захвърленост, за незначимост и безполезност.

Децата не разбират какво се случва, не могат да се идентифицират с липса на емоционална близост от родителя. Всичко, което усещат е за дълбинна празнота и че нещо им липсва.., за непълноценност .., така преживяват децата самотата.. Емоционалната самота е толкова тежък опит, детето, което я преживява, би направило всичко, само и само да установи някаква тип връзка с родителя си. Такива деца се научават да поставят чуждите потребности на първо място. Родителите, които са емоционални незрели, те са толкова заети със самите себе си, че изобщо не забелязват преживяванията на своите деца. За тях чувствата остават на заден план и близостта буди страх. Те не могат да се справят със собствените си емоционални потребности и по тази причина нямат представа, как да бъдат емоционална опора на някой друг, както и на самите им деца. Такива родители обикновено са нервни и гневни, когато децата им са разстроени по скоро реакцията, ще е да ги накажат вместо да ги успокоят и утешат. Така децата пресичат детския инстинкт към близост и изграждат бариера за емоционален контакт по късно в живота си.. Този тип самота не е странно или глупаво преживяване , а е резултат от израстване лишено от емпатийно отношение от страна на родителите.

Какво е посланието на емоционслната самота.. Обикновено, когато сме тревожни означава, че имаме спешна нужда от емоционален контакт. Но тъй като родителите не са забелязали , как се чувстват децата.., единствено което им оставало е да преживеят всичко сами дълбоко в себе си. Когато емоционално незрели хора отглеждат деца, те не просто им предават своите невротични модели, а им нанасят поражения, които надхвърлят границите на емоционалния живот и може дори да засегнат тяхното развитие.

Разбирайки причината за трудните взаимоотношения с родителите си, ще установите контрол над реакциите си спрямо тях и ще знаете как да избягвате нови разочарования. Преоткривайки истинската си същност, ще сте в състояние да създавате позитивни нови взаимоотношения, върху които да изградите своя нов, по-добър живот. Първата стъпка към осъзнаване е да се вслушвате в собствените си желания и емоции, вместо да ги подтискате и те ще ни насочат по пътя към автентична близост с другите. Осъзнаването на причините е първата стъпка към установяване на по удовлетворяващи отношения..

АС💞

Ани Стоянова – психолог